Ceny mieszkań w Republice Dominikańskiej 2026: Kompletny przewodnik według dzielnic
- OGÓLNY PRZEGLĄD RYNKU
- Jak wygląda rynek nieruchomości Dominikany
- Dla kogo zakup nieruchomości ma sens
- Porównanie z sąsiednimi krajami karaibskimi
- CENY WEDŁUG DZIELNIC I MIAST
- Cena metra kwadratowego w Santo Domingo
- Mapa dzielnic Santo Domingo ze strefami cenowymi
- Ceny w kurortach: Punta Cana, Las Terrenas, Cabarete
- Typy nieruchomości i przedziały cenowe
- INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Kalkulator budżetu kupującego
- Dodatkowe koszty zakupu
- Wynajem mieszkań: Miesięczne stawki
- Dynamika rynku: Kluczowe wskaźniki
- CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA (FAQ)

OGÓLNY PRZEGLĄD RYNKU
Jak wygląda rynek nieruchomości Dominikany
Republika Dominikańska jest jednym z najatrakcyjniejszych kierunków zakupu nieruchomości w regionie Karaibów. Rynek nieruchomości rozwija się tu aktywnie dzięki stabilnemu napływowi turystów, korzystnemu ustawodawstwu dla inwestorów zagranicznych oraz stosunkowo przystępnym cenom. Apartamenty stanowią około 70% całkowitych zasobów mieszkaniowych kraju. To czyni je głównym typem nieruchomości zarówno dla lokalnych nabywców, jak i ekspatów z Rosji, USA i Europy.
Mediana cen mieszkań w pierwszej połowie 2026 roku wynosi około 6 175 000 peso dominikańskich. W przeliczeniu to około $98 000 lub €83 000. Średnia cena jest nieco wyższa — około $102 000 — ponieważ nieruchomości premium podnoszą tę wartość. Około 80% ofert rynkowych mieści się w przedziale od $40 000 do $317 000.
Dla kogo zakup nieruchomości ma sens
Rynek odpowiada kilku kategoriom nabywców. Inwestorzy osiągają 8–12% rocznego zwrotu z wynajmu krótkoterminowego w strefach turystycznych jak Punta Cana i Las Terrenas. Emeryci z USA, Kanady i Europy wybierają ten kraj ze względu na niskie koszty życia — komfortowy miesięczny budżet wynosi $1 500–2 500. Pracownicy zdalni cenią stabilny internet i rozwiniętą infrastrukturę w Cabarete i Santo Domingo. Rodziny z dziećmi znajdują przystępne cenowo mieszkania w rozwijających się dzielnicach stolicy z dobrymi szkołami.
Komentarz eksperta: „Rynek dominikański znajduje się obecnie w fazie korekty po gwałtownym wzroście w latach 2020–2024. To optymalny moment na wejście — ceny ustabilizowały się, a wybór nieruchomości jest największy od pięciu lat. Zalecam rozpoczęcie od 3–6 miesięcznego wynajmu, aby zrozumieć specyfikę okolicy przed zakupem." — Praktykujący agenci nieruchomości Republiki Dominikańskiej
Porównanie z sąsiednimi krajami karaibskimi
| Kraj | Mediana ceny mieszkania | Cena za m² | Podatek od zakupu | Wiza dla właścicieli |
|---|---|---|---|---|
| Republika Dominikańska | $98 000 | $1 030 | 3% | Tak, uproszczona |
| Meksyk (Cancun) | $180 000 | $2 100 | 2–5% | Tak |
| Kostaryka | $215 000 | $1 800 | 1,5% | Tak |
| Panama | $165 000 | $1 650 | 2% | Tak |
| Kolumbia (Cartagena) | $120 000 | $1 200 | 1% | Tak |
Republika Dominikańska oferuje najbardziej dostępny próg wejścia wśród popularnych kierunków karaibskich. Jednocześnie infrastruktura i ochrona prawna inwestorów są porównywalne z droższymi rynkami.

Срочная продажа
CENY WEDŁUG DZIELNIC I MIAST
Cena metra kwadratowego w Santo Domingo
Stolica koncentruje główną część ofert. Ceny znacząco różnią się w zależności od lokalizacji.
Dzielnice premium (La Esperilla, Piantini, La Julia):
- Koszt: RD$161 000–169 000 za m² ($2 550–2 680)
- Typowy obiekt: mieszkanie 3-pokojowe 150–180 m²
- Przedział cenowy: $317 000–634 000
- Cechy: nowoczesne kompleksy mieszkalne z windami, ochroną, generatorami, parkingiem
Segment średni (Ensanche Naco, Los Cacicazgos, Mirador Sur):
- Koszt: RD$125 000–149 000 za m² ($1 980–2 360)
- Typowy obiekt: mieszkanie 3-pokojowe 120–140 m²
- Przedział cenowy: $190 000–507 000
- Cechy: rozwinięta infrastruktura, bliskość dzielnicy biznesowej
Lokalizacje budżetowe (Brisa Oriental, Las Caobas, Los Guaricanos):
- Koszt: RD$45 000–67 000 za m² ($713–1 060)
- Typowy obiekt: mieszkanie 2-pokojowe 70–85 m²
- Przedział cenowy: $40 000–127 000
- Cechy: odpowiednie dla pierwszych nabywców i inwestycji pod wynajem
Mapa dzielnic Santo Domingo ze strefami cenowymi
┌─────────────────────────────────────────────────────────┐
│ SANTO DOMINGO │
├─────────────────────────────────────────────────────────┤
│ PREMIUM ($2 500–2 700/m²) │
│ La Esperilla │ Piantini │ La Julia │
├─────────────────────────────────────────────────────────┤
│ ŚREDNIA KLASA ($1 900–2 400/m²) │
│ Ensanche Naco │ Los Cacicazgos │ Mirador Sur │
├─────────────────────────────────────────────────────────┤
│ BUDŻET ($700–1 100/m²) │
│ Brisa Oriental │ Las Caobas │ Los Guaricanos │
└─────────────────────────────────────────────────────────┘Ceny w kurortach: Punta Cana, Las Terrenas, Cabarete
Strefy wypoczynkowe tworzą odrębny segment rynku skupiony na wynajmie turystycznym.
| Lokalizacja | Cena za sq ft (DOP) | Mieszkanie 1-pok. | Willa | Trend |
|---|---|---|---|---|
| Juanillo | 20 963 | $200 000+ | $500 000+ | +1% |
| Punta Cana | 15 301 | $150 000–200 000 | $400 000+ | +1% |
| Cabarete | 14 938 | $100 000–150 000 | $250 000–500 000 | +1% |
| Las Terrenas | 13 556 | $80 000–150 000 | $285 000–1,27 mln | +1% |
| Sosua | 13 746 | $70 000–120 000 | $200 000–400 000 | +1% |
Najbardziej przystępne lokalizacje wypoczynkowe: Rio San Juan (DOP 8 460/sq ft) i Santiago (DOP 9 362/sq ft). Tutaj jakościowe mieszkanie jest dostępne za $60 000–100 000.
Typy nieruchomości i przedziały cenowe
| Typ nieruchomości | Zakres RD$ | Zakres USD | Powierzchnia | Udział w rynku |
|---|---|---|---|---|
| Kawalerka / 1-pokojowe | 3–6 mln | $48 000–95 000 | 35–55 m² | 15% |
| 2-pokojowe | 4,5–9 mln | $71 000–143 000 | 70–90 m² | 35% |
| 3-pokojowe | 7,5–18 mln | $119 000–285 000 | 100–150 m² | 30% |
| Dom miejski | 6–20 mln | $95 000–317 000 | 120–200 m² | 12% |
| Willa wypoczynkowa | 18–80 mln | $285 000–1,27 mln | 180–350 m² | 5% |
| Penthouse | 25–120 mln | $396 000–1,9 mln | 200–450 m² | 3% |
Nowe budownictwo kosztuje 15–25% więcej niż nieruchomości z rynku wtórnego. Dopłata wynika z nowoczesnych udogodnień i braku kosztów remontu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Kalkulator budżetu kupującego
| Twój budżet | Co możesz kupić | Dzielnica | Powierzchnia |
|---|---|---|---|
| $50 000 | 1-pokojowe z rynku wtórnego | Los Guaricanos | 50–60 m² |
| $100 000 | 2-pokojowe z rynku wtórnego | Brisa Oriental | 80–90 m² |
| $150 000 | 2-pokojowe nowe | Alma Rosa | 85–95 m² |
| $200 000 | 3-pokojowe mieszkanie | Mirador Sur | 110–125 m² |
| $300 000 | 3-pokojowe premium | Ensanche Naco | 125–140 m² |
| $500 000 | 3-pokojowe luksus / penthouse | La Esperilla | 170–200 m² |
Formuła obliczeniowa: Budżet × 0,85 (minus 15% na koszty) ÷ cena za m² w dzielnicy = dostępna powierzchnia.
Dodatkowe koszty zakupu
| Pozycja kosztów | Procent / Kwota | Uwagi |
|---|---|---|
| Podatek od przeniesienia własności | 3% | Największa pozycja, płatna do DGII |
| Rejestracja i opłaty administracyjne | 0,3–0,8% | Przetwarzanie tytułu własności |
| Usługi prawne | 1–2% | Due diligence, umowa |
| Notariusz | 0,5–1% | Poświadczenie dokumentów |
| Inspekcja techniczna | $317–1 270 | Dla nieruchomości z rynku wtórnego |
| Remont (rynek wtórny) | 8–15% | Uwzględnij w budżecie |
| RAZEM | 6–15% | Ponad cenę nieruchomości |
Kurs wymiany (BCRD): RD$63,13 = $1 USD (aktualny na luty 2026).
Wynajem mieszkań: Miesięczne stawki
| Miasto | 1-pokojowe | Willa / 2+ pokoje | Media |
|---|---|---|---|
| Las Terrenas | $500–900 | $1 000–2 500 | $100–150 |
| Cabarete | $450–800 | $900–2 000 | $80–120 |
| Sosua | $400–700 | $800–1 800 | $70–100 |
| Santo Domingo | $500–700 | $800–1 500 | $100–200 |
| Samana / El Limon | $300–600 | $700–1 500 | $60–100 |
Zalecenie: wynajmij na 3–6 miesięcy przed zakupem, aby ocenić okolicę i infrastrukturę.
Dynamika rynku: Kluczowe wskaźniki
| Wskaźnik | Wartość | Komentarz |
|---|---|---|
| Wzrost 10-letni (nominalny) | +90% | Trwały trend |
| Wzrost 10-letni (realny) | +35% | Skorygowany o inflację |
| Zmiana rok do roku | −8% | Korekta, nie spadek popytu |
| Różnica oferta/cena sprzedaży | 5–10% | Negocjacje oczekiwane |
| Dopłata za nowe budownictwo | +20% | Za nowoczesne udogodnienia |
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA (FAQ)
Czy obcokrajowiec może kupić nieruchomość w Republice Dominikańskiej? Tak. Ustawodawstwo nie ogranicza zagranicznych nabywców. Procedura jest identyczna jak przy zakupach przez rezydentów. Jedynym wymogiem jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej (RNC).
Jaki jest minimalny budżet na wejście na rynek? Próg wejścia wynosi $40 000. Za tę kwotę dostępne jest mieszkanie 2-pokojowe o powierzchni 65–70 m² w podmiejskich dzielnicach Santo Domingo (Brisa Oriental, Los Guaricanos).
Jak długo trwa transakcja od zadatku do otrzymania tytułu własności? Standardowy termin to 45–90 dni. Obejmuje to due diligence, przygotowanie umowy, zapłatę podatków i rejestrację w Registro de Títulos.
Czy muszę być osobiście obecny przy zakupie? Nie. Transakcję można przeprowadzić na podstawie pełnomocnictwa (Poder Notarial), poświadczonego w konsulacie dominikańskim lub opatrzonego apostille.
Które dzielnice są najlepsze do inwestycji pod wynajem? Strefy turystyczne: Punta Cana, Bavaro, Las Terrenas, Cabarete. Rentowność wynajmu krótkoterminowego wynosi 8–12% rocznie. Do wynajmu długoterminowego — dzielnice średniej klasy w Santo Domingo.
Czy istnieje roczny podatek od nieruchomości? Podatek IPI (Impuesto al Patrimonio Inmobiliario) obowiązuje tylko wtedy, gdy łączna wartość Twoich nieruchomości przekracza próg ustalony przez DGII. Większość standardowych zakupów nie podlega temu podatkowi.
Jak zweryfikować status prawny nieruchomości? Złóż wniosek o Certificación de Estado Jurídico w Registro de Títulos. Dokument ten potwierdza brak obciążeń, hipotek i sporów prawnych.

